دوره آموزشی در انگلستان

انگلستان شهرتی جهانی و سابقه طولانی در امر آموزش دارد، به طوری که هم اکنون بیش از ۸۰۰،۰۰۰ دانشجوی خارجی از سراسر جهان در این کشور در حال تحصیل هستند.
برخی از دلایلی که منجر به استقبال فراوان متقاضیان ادامه تحصیلات در این کشور شده است عبارتند از:
۱- کیفیت آموزشی مورد قبول در سراسر دنیا
مدارک اخذ شده از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی معتبر کشور انگلستان در سراسر دنیا قابل ارزشیابی هستند و آینده شغلی شما را تا حد بسیار زیادی بیمه می‌کند.
۲- یادگیری زبان انگلیسی همراه تحصیل در انگلستان
زبان انگلیسی نقش بسیار حساسی در آینده شغلی شما ایفا خواهد نمود. امروزه زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی در رشته‌های مختلف بازرگانی و تجارت، علم و فناوری، IT و اینترنت در سراسر دنیا شناخته می‌شود. یادگیری زبان انگلیسی در کشور مادر این زبان به شما این امکان را می‌دهد که به انگلیسی فکر کنید، بخوانید، بنویسید، بشنوید و صحبت نمایید.
۳- آشنایی با دانشجویانی از سراسر دنیا
در کشور انگلستان بیش از ۳۰۰۰ موسسه وجود دارند که پذیرای دانشجویان خارجی از سراسر دنیا هستند. آشنایی با ملل و فرهنگهای مختلف همواره در گسترش دید و توسعه آگاهی افراد نقشی به سزا دارد که آن هم منجر به موفقیت بیشتر در زندگی و کسب و کار شما خواهد گردید. به علاوه آشنایی با دوستان جدید همیشه افقهای جدیدی را به سوی شما خواهد گشود.
۴- جامعه فرهنگ‌پذیر
کشور انگلستان را می‌توان کشوری با فضای بین‌المللی در نظر گرفت که پذیرای ملل و فرهنگ‌های مختلف است. از آنجایی که خانواده‌ها با قومیت و ادیان مختلف از سراسر دنیا این کشور را به عنوان محل زندگی دائمی خود انتخاب کرده‌اند، تنوع بسیار زیادی در فرهنگ موجود در این کشور دیده می‌شود و آداب و رسوم و مراسم مذهبی ادیان و اقوام مختلف قابل احترام و آزاد است.
تحصیل در انگلستان
در انگلستان تحصیلات ابتدایی (primary) از سن پنج سالگی شروع و به مدت شش سال ادامه دارد . در سن ده سالگی دوره متوسطه (high school) شروع می شود . بعد از اتمام دوره پنج ساله متوسطه کسانی که تمایل به تحصیل در سطوح عالیه را دارند باید یک دوره ۲ ساله به نام A-level را گذرانده و امتحانات آن را با موفقیت به پایان برسانند . بر اساس نمرات حاصل از این امتحانات می توان رشته مورد علاقه خود را در دانشگاه انتخاب نمود و پس از اعلام پذیرش دانشگاه، در آن رشته به تحصیل ادامه داد.
تحصیلات دانشگاهی در انگلستان
شروع سال تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اول اکتبر ( دهم مهرماه ) است.هر سال تحصیلی شامل سه ترم پاییزه ، زمستانه و بهاره است . طول دوره کارشناسی در اکثر رشته ها سه سال و در بعضی موارد چهار سال است .تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد به دو صورت امکانپذیر است
الف :Course که درس و تحقیق با هم انجام می گیرد.
ب :Research تنها بر اساس تحقیق.
در حالت اول، دانشجو معمولا به مدت دو ترم تحصیلی در کلاس حضور یافته ، بعد از موفقیت در امتحانات کتبی پروژه کوتاه مدتی را برای دریافت مدرک کارشنا سی ارشد انتخاب کرده و به پایان می رساند . در حالت دوم کلاس درس وجود ندارد بلکه دانشجو از ابتدا باید با کمک استاد راهنما یک پروژه تحقیقی را به اتمام برساند.
دوره کارشناسی ارشد (course) معمولا بین یک تا یک و نیم سال بسته به نوع رشته و دانشگاه به طول
می انجامد .شروع دوره کارشناسی ارشد از طریق (course) اول اکتبر هر سال است ، لذا دانشجویانی که علاقمند به ادامه تحصیل به این صورت هستند باید برنامه خود را به گونه ای تنظیم نمایند که قبل از شروع سال تحصیلی در انگلستان باشند . دوره کارشناسی ارشد ( Research ( معمولا دو ساله است.
علاقه مندان به ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد می توانند با یک سال تحقیق موفق به اخذ مدرک M.Phil گردند.
دوره دکترا(PhD) در انگلستان
الف: رشته ها ی علوم
دوره دکتری در کشور انگلستان غالبا تنها بر اسا س تحقیق صو رت می پذیرد. در این دوره دانشجو باید بر اساس تحصیلات قبلی و علائق خود و آ ما دگی و پذیرش استاد راهنما موضوعی را انتخاب کرده، مجهولی را کشف و تحقیق نوینی را ارائه دهد . این دوره به طور متوسط سه سال به طول می انجامد .
قابل توجه است اخیرا در بعضی از دانشگاه ها در رشته علوم تربیتی (Education) به صورت ترکیبی از کلاس و تحقیق ارائه می شود.
ب :رشته های پزشکی
دانشجویان پزشکی متقاضی ادامه تحصیل در مقطعPhDدر رشته پزشکی در کشور انگلستان، لازم است یک دوره شش ماهه course (modules) را از دروس MSC را طی نمایند. ضمنا متقاضیان ملزم به کسب حد نصاب نمره قبولی میباشند. آین الگو برای دانشجویان ایرانی که با داشتن مدرک دکترای طب مایل به تحصیل در دکترای تخصصی می باشند در وزارت بهداشت ایران طراحی شده است.
لازم به توضیح است که اخیرا” برخی از دانشگاههای انگلستان دوره PHD چهارساله را آغاز نموده اند. در این دوره در سال اول دانشجو در دروس تخصصی مربوط به رشته خود و برخی از دوره های خاص شرکت نموده و تحقیق را از سال دوم آغاز مینماید. آعزام دانشجو از کشور ما در این دوره در دست بررسی میباشد. به این دوره New Roth PHD گفته می شود.
گروه بندی دانشگاه های کشور انگلستان
به علت نظام آموزشی خاص موجود در کشور بریتانیا، درجه بندی دانشگاههای این کشور بر اساس کیفیت رشته ها از پیچیدگی خاص خود برخوردار است . اگرچه در یک نگاه کلی می توان دانشگاه های این کشور را بر اساس نسبت استاد به دانشجو، لیست مقالات ارائه شده، وجود امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی و وسعت تحقیق و اطلاع رسانی بررسی نمود، اما از طرفی این اطلاعات را به سادگی در اختیار دانشجویان قرار نمی دهند .
لذا توجه و تحقیق در این مورد قبل از کسب پذیرش از افراد آگاه و کسب اطلاعات از
اداره کل بورسها وامو دانشجویان خارج از کشور و مشورت با دفترنمایندگی علمی در انگلستان ضروری است.
تدارک عزیمت به انگلستان
الف :آمادگی قبل از ورود به انگلستان
از آنجا که تغییر مکان زندگی و کشور محل تحصیل از عوامل تنش زا بوده و در صورت نداشتن اطلاعات کافی از آن محل و آماده نبودن قبل از عزیمت ممکن است باعث ایجاد تنشهای قابل توجهی به دانشجو و خانواده وی شود. بنابراین جهت کاهش فشار حاصل از این تغییر و تحول باید آمادگی هایی را قبل از شروع دوره تحصیلی و ورود به کشور مورد نظر به دست آ ورد . در ذیل به مواردی از انها اشاره شده است :
۱- آموزش زبان انگلیسی قبل از ورود به کشور انگلستان یکی از مهمترین ابزارها جهت موفقیت و کاهش فشار روانی و اتلاف وقت است . زیرا بر خلاف انتظار بسیاری از داتشجویان ، حضور در کشور انگلستان به معنای پایان مشکلات و فراگیری سریع زبان انگلیسی نمی باشد . یادگیری زبان انگلیسی محتاج زمان و تلاش بدون وقفه است . اخیرا بسیاری از دانشگاههای انگلیس حداقل نمره ۶٫۵ در IELTS را به عنوان پیش شرط صدور پذیرش مطرح می کنند . این نمایندگی برنامه هایی را برای تقویت زبان انگلیسی دانشجویان قبل از عزیمت در دست تدارک دارد زیرا اعتقاد بر اینست که امکان تقویت زبان با کیفیت بهتر و هزینه کمتر در داخل کشور و البته با برنامه ریزی مناسب وجود دارد.
۲- جمع آوری اطلاعات از دانشگاه و رشته مورد نظر در زمینه امکانات آموزشی و آزمایشگاهی ،تعداد استادان ،عناوین مهم تحقیقاتی ، رده بندی دانشگاه و رشته انتخابی، عنوان و رتبه علمی استاد راهنما ،تعداد دانشجویان فارغ التحصیل او و میزان آمادگی و اطلاعات علمی او در موضوع انتخابی شما. برای کسب اطلاعات در مواردی که ذکر گردید می توانید از مشاورین محترم علمی و فارغ التحصیلان دانشگاههای انگلستان در رشته دلخواه خود راهنمایی و کمک بطلبید . در این راستا نیز دفترنمایندگی سعی خواهد نمود تا اخرین اطلاعات علمی را به حوزه معاونت دانشجویی وزارت فرهنگ و آموزش عالی و بهداشت و درمان ارسال نماید . در هر صورت سعی نمایید با آگاهی و بصیرت به این کشور وارد شوید تا از میزان دل نگرانی، تنش و مشکلات آتی کاسته، راه موفقیت را هموار تر کرده باشید.
۳- آگاهی و اطلاعات از شرایط و فرهنگ بریتانیا و ایمان و اعتقاد به خود، ملت و کشور، داشتن اهداف مشخص و متعالی، کوشش در بالا بردن عزت نفس و باوربه خود و کشور عزیز اسلامیمان ابزار مهمی برای کسب موفقیت و پیروزی است .
۴- در حال حاضر تنها شهرهای لندن و منچستر دارای مدرسه ایرانی فعال می باشند .بعضی از شهرها مانند گلاسکو، شفیلد، لیدز و نیوکاسل نیز دارای مدارس ایرانی نیمه فعال برای تدریس دروس فارسی هستند . بنا بر این در صورتی که دارای فرزند محصل خصوصا در دوره راهنمایی هستید قبل از پیگیری اعزام به خارج به این نکته توجه داشته باشید .
۵- بهتر است در ابتدا به تنها یئ وارد انگلستان شوید و پس از ورود و استقرار اقدام به انتقال خانواده نمایید .برای ورود خانواده به انگلستان بین یک تا دو ماه پس از ورود خود برنامه ریزی کنید
۶- به علت عد م آشنایی با محیط جد ید و فروشگاههای مناسب جهت خرید لوازم زندگی و البسه، همراه داشتن مقداری مواد خوراکی فاسد نشدنی، البسه گرم و مناسب فصل، همچون : چتر، ملحفه، زیرانداز، کتاب و وسایل مورد نیاز از قبیل فرهنگ لغات، قرآن، مفاتیح، مهر، قبله نما و … وصیه می شود . در ضمن به همراه داشتن نامه های مکاتباتی با دانشگاه، پذیرش با تاریخ معتبر و حکم اداره بورسها به زبان انگلیسی هنگام ورود به فرودگاه ضروری است . بهتر است گواهینامه بین المللی که از اداره اتومبیلرانی و جهانگردی را گرفته اید با ترجمه شناسنامه ها و ریز نمرات و مدارک قبولی از ایران را با خود داشته باشید .
۷- قبل از عزیمت به انگلستان برای کسب آخرین اطلاعات و اعلام تاریخ خروج از کشور به وزارت علوم تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مراجعه نمایید
ب : بدو ورود
پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی تهران و فرود در فرودگاه هیترو لندن ( اختلا ف ساعت لندن با تهران سه ساعت و نیم می باشد ) ، در بدو ورود به سالن فرودگاه ویزا، مدارک دانشگاهی ، مالی و پذیرش دانشجو کنترل می شود . لذا آنها را در دسترس خود قرار دهید .بعد از پرسش و پاسخ مهر تأیید به گذر نامه زده می شود که برای مدت معینی اعتبار دارد که قبل از اتمام آن باید جهت تمدید مجدد اقدام نمود .
بعد از دریافت گذر نامه و گرفتن روا دید به طبقه پایین که محل تحویل بار است مراجعه کنید . به دلیل وجود پروازهای زیاد تلویزیون هایی برای دادن اطلاعات برای تحویل بار نصب شده که با استفاده از آنها می توانید محل تحویل بار خود را یافته و آن را دریافت نمایید . در صورت وجود مشکل با مامورین هواپیمایی در محل تماس بگیرید .
پس از تحویل بار از مسیر چراغ سبز (برای کسانی است که وسایلی که نیاز به گمرک یا کنترل باشد ندارند) عبور نمایید .
اگر مقصد شما شهری به غیر از لندن است از ترمینال شماره سه ( ترمینال بین المللی محل فرود هواپیمای ایران ) از طریق تونل زیر زمینی که به وسیله علائم راهنمایی مشخص شده، به ترمینال شماره یک برای پرواز به شهرهای دیگر رفته و از آنجا به شهر مورد نظر پرواز نمایید . ( برای اطلاعات بیشتر برای سفر به شهرهای مورد نظر به راهنمای شهرها در همین مجموعه مراجعه نمایید).
ج : پس از ورود
پس از ورود به انگلستان یا شهر محل تحصیل لازم است کارهایی را برای شروع تحصیل و اقامت خود انجام دهید که در زیر به ذکر پاره ای از آنها می پردازیم :
۱- تماس با امور دانشجویی سفارت
الف- درخواست فرمهای مربوط به دانشجویان بورسیه و تشکیل پرونده (امور دانشجویی و کنسولی ، صبحها از ساعت ۹ الی ۱۳ به مراجعین حضوری پاسخ میدهد). تلفن دفتر نمایندگی علمی ۰۲۰۷۵۹۸۰۰۲۳ و فاکس ۰۲۰۷۹۳۷۰۶۰۷ میباشد. با توجه به حجم بالای امور جاری در صورتیکه تلفن پاسخ داده نشد لطفا” بر روی پیغام گیر پیغام خود را بگذارید تا در اسرع وقت به شما برگشت داده شود.
ب – ارسال فتوکپی کلیه صفحات نوشته شده از گذرنامه خود و خانواده به امور دانشجویی سفارت
ج – ارسال لاشه بلیط مسیر تهران تا شهر محل تحصیل به دفتر امور دانشجویی.
د- اعلام نشانی محل سکونت ، شماره تلفن منزل، دانشگاه و تلفن همراه ، ،شماره حساب، کد ،،نام و نشانی بانکی که حساب دارید به امور دانشجویی . (توجه به این نکته ضروری است که دفتر نمایندگی علمی به مجموعه مسائل مربوط به تحصیل ، دانشگاه و فعالیتهای علمی پاسخگو است و برای مواردی همچون وکالتنامه ، شناسنامه ، گذر نامه و تمدید یا مهر خروج و …. مسئولان دیگر در کنسولگری مشغول به فعالیت می باشند و با ید مستقیما با آنها تماس گرفت . )
ه – ارسال سریع گواهی اشتغال به تحصیل با مشخصات کامل و قید مبلغ شهریه و همچنین تاریخ شروع به تحصیل ( روز، ماه ، سا ل ) و چنانچه در دوره زبان نیز ثبت نام کرده اید ، مشخصات دوره مذکور در برگ اشتغال به تحصیل در دوره زبان قید گردد . (لازم به ذکر است که ملاک پر دا خت مقرری زندگی از زمان آغاز تحصیل در دانشگاه است و در این حالت زمان ورود به انگلستان ملاک نمی باشد)
۲- معرفی خود و خانواده خود به پلیس محلی و ارائه آدرس دقیق به آنان و دریافت کارت اقامت از پلیس
۳- ارائه گزارش پیشرفت علمی در ماه ژانویه و ژوئن هر سال به دفتر نما یند گی بر اساس فرمهای موجود در دفتر که پس از دریافت آدرس در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
انواع ویزای تحصیلی انگلستان
• ویزای Tier 4 تحصیل (کودکان) – Tier 4 (Child) student
اگر بین ۴ و ۱۷ ساله هستید، می¬توانید از طریق سیستم امتیازشماری برای ویزای Tier 4 اقدام کنید. اگر بین ۴ و ۱۵ سال هستید، باید برای تحصیل در یک مدرسۀ شهریه¬ای مستقل درس بخوانید.
• ویزای تحصیل کودک مسافر – Child visitor
اگر سن شما حداکثر ۱۷ سال باشد و بخواهید به انگلستان بیایید تا به مدت حداکثر ۶ ماه در یک رشتۀ تحصیلی درس بخوانید، می¬توانید از طریق این ویزا برای تحصیل در انگلستان اقدام کنید.
اگر از طریق ویزای ” تحصیل کودک مسافر” به انگلستان آمده باشید، نمی¬توانید در مدتی که داخل انگلستان هستید، ویزای خود را به “Tier 4 تحصیل (کودکان)” تغییر دهید. برای اقدام برای ویزای “Tier 4 تحصیل (کودکان)” باید از کشور محل زندگی خود اقدام کنید.
• ویزای Tier 4 تحصیل (عمومی) – Tier 4 (General) student
اگر برای تحصیلات بعد از ۱۶ سالگی خود قصد تحصیل در انگلستان را دارید، می¬توانید به عنوان دانشجوی بزرگسال و از طریق سیستم امتیازشماری برای ویزای”Tier 4 تحصیل (عمومی)” اقدام کنید.
• ویزای دانشجوی مسافر – Student visitor
اگر سن شما ۱۸ سال یا بالاتر است و می¬خواهید به انگلستان بیایید تا به مدت حداکثر ۶ ماه در یک رشتۀ تحصیلی درس بخوانید، و در مدتی که اینجا هستید هم قصد کار کردن ندارید، می¬توانید برای ویزای ” دانشجوی مسافر” اقدام کنید.
اگر از طریق ویزای “دانشجوی مسافر” به انگلستان آمده باشید، نمی¬توانید در مدتی که داخل انگلستان هستید، ویزای خود را به “Tier 4 تحصیل (عمومی)” تغییر دهید. برای اقدام از طریق ویزای “Tier 4 تحصیل (عمومی)” باید از کشور محل زندگی خود اقدام کنید.
• دانشجوی احتمالی (بازدید برای تحصیل) – Prospective student
اگر می خواهید برای تصمیم گیری بهتر در مورد انتخاب رشتۀ تحصیلی به انگلستان بیایید، و یا قصد دارید تا در ۶ ماه آینده در یک رشتۀ تحصیلی مشغول به تحصیل در انگلستان شوید، می¬توانید از طریق ویزای “دانشجوی احتمالی” اقدام کنید.
در مدتی که داخل انگلستان هستید، میتوانید برای ویزای “Tier 4 تحصیل (عمومی)” یا “Tier 4 تحصیل (کودکان)” اقدام کنید.
اطلاعات بیشتر
اگر ۱۶ یا ۱۷ ساله هستید، مرکز آموزشی که قصد تحصیل در آن را دارید باید تأیید کند که برای کدام¬یک از انواع ویزای “Tier 4(عمومی)” یا ویزای “Tier 4(کودکان)” در سیستم امتیازشماری اقدام کنید. اگر رشتۀ تحصیلی انتخابی شما در سیستم ارزشیابی مدرک بریتانیا (National Qualification Framework) پایینتر از سطح ۳ (level 3) قرار دارد باید از طریق ویزای “Tier 4(کودکان)” اقدام کنید. اما اگر رشتۀ شما سطح ۳ (یا معادل آن) یا بالاتر باشد و طول دورۀ تحصیل آن هم بیشتر از ۲ سال است، بهتر است از طریق ویزای “Tier 4 (عمومی)” اقدام کنید.

نماینده رسمی London School Of Business & Finance