ویزای پرتغال

portugal

پرتغال،  مقصد محبوب مهاجران در بین کشورهای اروپایی

کشور پرتغال در نظرسنجی Expat Insiders در سال ۲۰۲۲، به عنوان بهترین کشور اروپایی برای زندگی و کار انتخاب شد.

در این نظرسنجی، پرتغال از بین ۵۲ مقصد ارزیابی شده، در جایگاه چهارم قرار گرفت. این کشور در شاخص کیفیت زندگی رتبه چهارم، سهولت در استقرار رتبه هفتم و هزینه‌های زندگی دارای جایگاه دهم است. به طور کلی، طبق این نظرسنجی ۸۵ درصد از مهاجران از زندگی خود در پرتغال راضی هستند.

کیفیت بالای زندگی

پرتغال دارای رتبه چهارم در شاخص کیفیت زندگی است. بر اساس این نظرسنجی ۲۴ درصد از مهاجران برای داشتن کیفیت زندگی بهتر به پرتغال مهاجرت کرده‌اند که شایع‌ترین دلیل برای اخذ اقامت پرتغال و مهاجرت به این کشور است.

کشوری که حس خانه بدهد

پرتغال در شاخص سهولت استقرار در رتبه هفتم قرار دارد. ۸۰ درصد از مهاجران، معتقدند که مردم پرتغال با ساکنان خارجی روابط دوستانه‌ای دارند. آنها همچنین اظهار داشتند پیدا کردن دوستان محلی در پرتغال آسان است و از زندگی اجتماعی خود راضی هستند.

شاید به همین دلیل است که ۷۷ درصد از مهاجران، کشور پرتغال را خانه خود می‌دانند، حتی ۴۱ درصد از آنها احساس می‌کنند در کشور خود هستند. به طور کلی، ۴۵ درصد از مهاجران قصد دارند برای همیشه در پرتغال بمانند، در حالیکه فقط ۳۵ درصد از مهاجران در سراسر جهان این احساس را نسبت به کشور مقصد خود دارند.


روش‌های مهاجرت و اخذ اقامت پرتغال

اقامت پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری

در این روش، سرمایه‌گذاران در ابتدای ورود به پرتغال ویزای طلایی با اعتبار یک ساله دریافت می کنند. بعد از پایان اعتبار، در صورتی که سرمایه فرد مهاجر هنوز در پرتغال در گردش باشد، می‌تواند ویزای دو ساله بگیرد و بعد از آن هم برای دو سال دیگر ویزای طلایی او تمدید خواهد شد. در نهایت بعد از پنج سال سرمایه‌گذاران می‌توانند به افراد مقیم پرتغال تبدیل شوند و برای شهروندی این کشور درخواست دهند. افرادی که اقامت دائم پرتغال را دریافت ‌کنند، معمولاً بعد از شش سال به عنوان شهروند پرتغالی شناخته شده و از حقوق آن‌ها بهره‌مند خواهند شد.

اقامت پرتغال از طریق تمکن مالی

تمکن مالی به‌نوعی زیرمجموعه سرمایه‌گذاری در کشور پرتغال محسوب می‌شود. در این روش پول شما برای سرمایه‌گذاری در دولت یا شرکت خاصی استفاده نمی‌شود. با اثبات اینکه توانایی خود حمایتی در پرتغال را دارید، می توانید برای اخذ اقامت اقدام کنید. مزایای این روش عبارت است از:

 • شرط سنی نداشته و همه افراد می‌توانند از این راه اقامت پرتغال را دریافت کنند
 • امکان مهاجرت به همراه اعضای خانواده وجود دارد
 • سرمایه شما در معرض ریسک قرار نگرفته و تماماً در اختیار خودتان است

کسی که قصد مهاجرت به پرتغال از طریق تمکن مالی را دارد، باید در این کشور یک حساب بانکی افتتاح کند و حداقل موجودی این حساب باید ۹۵۰۰ یورو باشد. در صورتی که همسر فرد نیز همراه اوست، باید ۴۵۰۰ یورو نیز برای او در نظر بگیرد. اگر فرزندان نیز قصد مهاجرت از این روش را دارند، باید ۳۰۰۰ الی ۴۰۰۰ یورو برای هر یک از آن‌ها در حساب بانکی ذخیره کرد.

سند ملکی، روند اخذ اقامت پرتغال با این روش را ساده‌تر می‌کند. ویزای تمکن مالی نیز مانند ویزای سرمایه‌گذاری است و در ابتدا یک‌ساله صادر می‌شود. سپس در صورتی که تمکن مالی فرد بعد از یک سال پابرجا باشد، به مدت دو سال دیگر تمدید خواهد شد. بعد از آن نیز ویزا ۲ سال دیگر تمدید شده و بعد از آن اعضای خانواده می‌توانند اقامت دائم پرتغال را دریافت کرده و از حقوق کامل شهروندی این کشور برخوردار شوند.

اقامت پرتغال از طریق خرید ملک

یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در پرتغال، خرید ملک است. به نظر می‌رسد این راه بهترین مسیر اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری برای ایرانی‌هاست، زیرا به عنوان یک ایرانی نمی‌توانیم سهام‌های دولتی پرتغال را خریداری کنیم. همچنین راه‌اندازی شرکت یا خرید تجاری در این کشور با چالش‌های زیادی روبروست. مثلاً در صورت ورشکستگی کسب و کارتان، نه‌تنها سرمایه شما به هدر می‌رود، بلکه اقامتتان با مشکل مواجه خواهد شد.

سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید ملکی به ارزش ۲۸۰ تا ۵۰۰ هزار یورو، اقامت پرتغال را دریافت کنند. با این روش مهاجرتی امکان همراه کردن اعضای خانواده نیز فراهم می شود . افرادی که از طریق خرید ملک اقامت پرتغال را دریافت می‌کنند، بعد از ۵ الی ۶ سال واجد دریافت کارت شهروندی می گردند. آن‌ها در طول مدت اقامت خود از امکاناتی چون تحصیل، کار و سفر در کشورهای عضو شینگن نیز بهره‌مند خواهند شد.

مهاجرت به پرتغال از طریق کار

نرخ بیکاری در کشور پرتغال بالا نیست و افراد متخصص می‌توانند برای کار وارد این کشور شوند.

نکته: ویزای کارآفرینی با ویزای کاری متفاوت است. در ویزای کاری شما به‌عنوان کارمند وارد این کشور خواهید شد و نمی‌توانید به‌صورت خود-اشتغال (Self-employed) فعالیت کنید.

احتمال موفقیت متخصصانی که مدرک دانشگاهی و تجربه کاری دارند، برای اخذ ویزای کار پرتغال بیشتر است. افرادی که قصد مهاجرت به پرتغال از طریق کار را دارند، باید ابتدا از بیزنس هایی که در این کشور فعالیت دارند، پیشنهاد شغلی دریافت کنند. در سال‌های اخیر مهندسین کامپیوتر بیش از سایر متخصصین در پرتغال کار پیدا کرده‌اند. مشاغل مرتبط با حوزه گردشگری نیز در رتبه دوم جذب نیروی کار در پرتغال قرار دارند.

برای دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرماها می‌توان از راه‌های گوناگونی اقدام کرد. افراد متخصص به صورت آنلاین آن‌ها را پیدا کرده و برایشان رزومه می‌فرستند. پس از انجام مکاتبات موردنیاز، کارفرما ایمیل پیشنهاد شغلی (جاب آفر) را برای متقاضی ارسال می‌کند. اپلیکنت نیز با پرکردن فرم‌های مربوطه و پیوست جاب آفر، پرونده مهاجرتی خود را تشکیل می‌دهد. ویزای کاری نیز ابتدا به‌صورت موقت صادر می‌شود و در صورتی که مهاجر، بعد از پایان تاریخ ویزا، همچنان مشغول به کار باشد، آن را تمدید خواهد کرد.

حسابداری، نرم افزار و IT جزو مشاغلی هستند که نسبت به دیگر شغل‌ها شانس بیشتری در پرتغال دارند. همچنین رشته‌های مهندسی و فنی از جمله مشاغل پردرآمد و قابل پیشرفت در این کشور هستند.

آشنایی با ویزای Job Offer پرتغال

برای کار در پرتغال، باید پیشنهاد شغلی داشته باشید که به Job Offer معروف است. برای اخذ این پیشنهاد کارفرمای پرتغالی باید برای شما نامه پیشنهاد کار بفرستد.

اما محدودیت هایی برای او وجود دارد. ابتدا باید آگهی خود را در کشور پرتغال منتشر کند و در صورتی که نتوانست از شهروندان پرتغالی و شهروندان کشور های عضو اتحادیه اروپا، نیروی موردنیاز خود را پیداکند، مجاز است برای افراد خارجی منتشر کند. رسیدن به چنین ویزایی برای ما ایرانی ها نسبتا سخت است.

آشنایی با ویزای Job Seeker پرتغال

راه دیگر، ویزای جاب سیکر یا جست و جوی کار می باشد (Job Seeker). با این ویزا می توانید به مدت شش ماه در خاک پرتغال حضور داشته باشید و در این کشور دنبال کار بگردید.

اما متاسفانه گفتنی است که پرتغال برای ایرانی ها چنین ویزایی صادر نمی کند. بنابراین اگر تابعیت کشوری غیر از ایران را دارید، شاید این روش به کارتان آید.

اخذ اقامت و ویزای پرتغال

شرایط عمومی دریافت اقامت پرتغال

برخی از شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت، عمومی هستند. به طور کلی برای اقامت در کشور پرتغال باید شرایط زیر را داشته باشید.

 • فرم درخواست مهاجرت که با اطلاعات درست پر شده باشد
 • عکس
 • ترجمه مدارک شناسایی
 • پاسپورت
 • ویزاهای قبلی کشور پرتغال (در صورتی که قبلاً ویزا داشته‌اید)
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • گواهی اثبات ازدواج، تولد فرزند و…

شرایط کار و زندگی در پرتغال چگونه است؟

حسابداری، نرم افزار و IT جزو مشاغلی هستند که نسبت به دیگر شغل‌ها شانس بیشتری در پرتغال دارند. همچنین رشته‌های مهندسی و فنی از مشاغل پردرآمد و آینده دار این کشور هستند.

اگر قصد مهاجرت به شیوه یک تیر و چند نشان دارید، پرتغال، گزینه‌ای ایده آل، جذاب و در دسترس است. این کشور که طی چند سال گذشته برای مهاجران ایرانی بسیار محبوب شده، از مزایایی برخوردار است که کمتر کشور اروپایی ای دارد. مثلاً احتمالاً نمی‌دانستید که پاسپورت پرتغال، پنجمین پاسپورت قدرتمند جهان است!

در زمینه هزینه‌های زندگی هم پرتغال با وجود توسعه یافته بودن و امکانات رفاهی بالا، جزو کشورهای مقرون‌به‌صرفه برای زندگی به حساب می آید.
پرتغال در زمینه آب‌وهوا، وجود مشاغل فراوان و همچنین نزدیکی به سایر کشورهای اروپایی مزایای خاص خودش را دارد.

اگر به فکر مهاجرت به پرتغال یا اخذ اقامت پرتغال هستید، احتمالاً نام ویزای D7 و گلدن ویزای پرتغال به گوشتان خورده است. D7 که به عنوان ویزای تمکن مالی و خودحمایتی نیز شناخته می‌شود، مختص افرادی است که درآمد ثابتی در کشور خود داشته و قصد دارند اقامت پرتغال دریافت نمایند. از سوی دیگر، ویزای طلایی پرتغال مبتنی بر سرمایه گذاری است. چه در خودحمایتی و چه در گلدن ویزا، شما می‌توانید پس از پنج سال تابعیت و پاسپورت پرتغال اخذ نمایید.

ویزای D7 یا ویزای طلایی پرتغال

شرط حضور:

بزرگترین تفاوت بین این دو طرح، شرط حضور است: در ویزای خودحمایتی شما باید حداقل شش ماه متوالی یا هشت ماه غیرمتوالی در سال در پرتغال اقامت داشته باشید. شرط حضور در روش گلدن ویزا منعطف‌تر است. اگر چه دارندگان ویزای طلایی پرتغال می‌توانند بدون محدودیت در پرتغال اقامت داشته باشند اما اقامت به مدت هفت روز در سال برای دریافت و تمدید گلدن ویزا کافی است. بارها و بارها شاهد بوده ایم که این عامل نقش مهمی در تصمیم‌گیری متقاضیان اقامت پرتغال داشته است.

میزان درآمد یا سرمایه مورد نیاز برای اخذ اقامت پرتغال

تفاوت دیگر خودحمایتی با گلدن ویزا، میزان درآمد و سرمایه مورد نیاز است. در روش اول، شما باید مدارکی مبنی بر درآمد ثابت ماهانه نشان دهید که سالانه حدود ۸،۴۶۰ یورو است. این درآمد می‌تواند از حقوق بازنشستگی، اجاره ملک، بهره و سود سهام باشد. اگر افراد تحت تکفل را همراه خود داشته باشید، ۵۰ درصد از این مبلغ برای همسرتان و ۳۰ درصد برای هر فرزند تحت تکفل مورد نیاز است. با این حال، توجه داشته باشید که این مبالغ صرفاً برای اثبات درآمد شما می‌باشد و بلوکه نخواهد شد. به همین دلیل، هرچه درآمد ثابت شما بالاتر باشد، شانس شما بیشتر است.

برعکس، گلدن ویزای پرتغال نیازی به اثبات درآمد ثابت ندارد و کافیست نسبت به سرمایه گذاری به مبلغ ۳۵۰ هزار یورو تا ۵۰۰ هزار یورو اقدام نمایید. پس از انجام سرمایه‌گذاری و دریافت گلدن ویزای پرتغال، نیازی به نشان دادن سرمایه یا درآمد دیگری نخواهید داشت. اما توجه داشته باشید که باید حداقل پنج سال سرمایه گذاری خود را حفظ کنید.

در هر دو روش، پس از دریافت اقامت دائم یا شهروندی خود در پایان سال پنجم، درآمد یا تعهد سرمایه گذاری شما به پایان می‌رسد.

فرآیند اخذ اقامت پرتغال

در روش خودحمایتی، مراحل اخذ اقامت از کشور مبدا یعنی ایران آغاز می‌شود. در قدم اول، شما باید تمامی مدارک مورد نیاز خود را تحویل کارشناسان سهاطوس نموده و مراحل بعدی را طبق راهنمایی‌های ما سپری کنید. پس از دریافت ویزای اولیه خود از سفارت پرتغال، به این کشور سفر کرده و درخواست ویزای D7 خود را تکمیل می‌نمایید.

در مورد گلدن ویزا، این روند راحت‌تر است. هنگامی که سرمایه گذاری خود را انجام دادید، بدون نیاز به اقامت، درخواست شما تکمیل خواهد شد.

تابعیت پرتغال از طریق D7 یا گلدن ویزا

خودحمایتی و ویزای طلایی پرتغال با هدف اخذ اقامت طراحی شده‌اند. با این حال، هر دو دارنده خودحمایتی و گلدن ویزا پس از ۵ سال واجد شرایط اخذ شهروندی پرتغال خواهند بود.

تبدیل اقامت خودحمایتی به گلدن ویزای پرتغال

گاهی اوقات، دارندگان اقامت تمکن مالی نمی‌توانند شرایط مورد نیاز را برآورده کنند. خوشبختانه، تغییر از ویزای D7 به ویزای طلایی امکان پذیر است.

الزامات کلیدی:

اقامت تمکن مالی پرتغال گزینه بهتری برای شماست، در صورتی که:

 • درآمد ثابت داشته باشید.
 • تمایل ندارید یک سرمایه گذاری بزرگ انجام دهید.
 • قصد دارید بیشتر وقت خود را در پرتغال سپری کنید.

گلدن ویزای پرتغال برای شما مناسب است، در صورتی که:

 • مایل به سرمایه گذاری در مرحله اولیه باشید.
 • می‌خواهید محل اقامت مشخصی برای خود در کشور مقصد تعیین کنید.
 • می‌خواهید از سود سرمایه گذاری خود بهره‌مند شوید.

در صورتی که قصد خرید ملک در پرتغال را دارید، می‌توانید گزینه ویزای طلایی را در نظر بگیرید. هزینه‌ها بیشتر خواهد بود اما انعطاف‌پذیری و سود بیشتری خواهید داشت. اما اگر برای سرمایه گذاری تردید دارید، اقامت خودحمایتی را انتخاب نمائید.

منبع خبر: www.theportugalnews.com

پرتقال

بخش ویزای سفارت پرتغال: https://www.vfsglobal.com/portugal/iran/

شرکت سهاطوس با ۲۵ سال سابقه در زمینه ی اخذ ویزا و اقامت در کشورهای آمریکا، انگلستان، کانادا و کشور های حوزه شنگن فعالیت می‌کند. این شرکت با تیم کارشناسان زبده و با پشتکار شما را در پروسه های سخت دریافت ویزا و اقامت اعم از پذیرش تحصیلی، دریافت وقت از سفارتخانه ها، ساده کردن پروسه ی دریافت ویزا و فراهم نمودن مدارک لازم، یاری می کند.

در صورت تمایل به دریافت مشاوره رایگان و راهنمایی قدم به قدم پروسه ی دریافت ویزا و اقامت با کارشناسان ما تماس بگیرید : ۰۹۱۲۷۱۳۶۸۳۱