ویزای آمریکا

برای ورود به ایالات متحده آمریکا و اخذ اقامت این کشور، ویزا های مختلفی وجود دارد که می توان آن ها را به دو دسته ویزا های مهاجرتی (IV) و غیر مهاجرتی (NIV) تقسیم بندی کرد
افراد می توانند بر اساس اهداف مشخصی که دارند نسبت به دریافت ویزه آمریکا اقدام کنند. بسیاری از مهاجرت ها به آمریکا با ویزای NIV یا غیر مهاجرتی صورت می گیرد و اشخاص پس از ورود به آمریکا و بر اساس قوانین این کشور می توانند وضعیت اقامت خود را تغییر دهند.

تفاوت های بسیاری در روند اخذ ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی وجود دارد که مهم ترین آن فرایند مصاحبه است. ویزا های غیر مهاجرتی مصاحبه های نسبتا دشواری دارند و افراد ممکن است حتی در صورت کوچک ترین اشتباهی ریجکت شوند.

حدود ۱۸۵ نوع ویزای ایالات متحده وجود دارد که به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

 • ویزای غیر مهاجرتی: برای سفر یا سکونت موقت در ایالات متحده آمریکا مانند گردشگری، تجارت، اشتغال، ملاقات خانوادگی و تحصیل صادر می شود که بعد از اتمام مهلت قانونی ویزا فرد ملزم به ترک آمریکا است (بیش از ۲۰ نوع ویزای غیر مهاجرتی برای افرادی که به طور موقت به ایالات متحده سفر می کنند وجود دارد).
 • ویزای مهاجرتی: برای افرادی صادر می شود که قصد دارند برای همیشه به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کنند.

نوع ویزای آمریکا مورد نیاز شما با توجه به هدف سفر مورد نظر شما تعیین می شود. شما به عنوان یک متقاضی ویزای آمریکا باید به افسر کنسولگری یا سفارت اثبات کنید که کلیه شرایط لازم برای دریافت نوع ویزایی که برای آن درخواست می کنید، را دارید.

هنگامی که شما در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده برای دریافت ویزای آمریکا اقدام می کنید، یک افسر کنسولی براساس قوانین تعیین می کند که آیا شما واجد شرایط دریافت ویزا هستید یا خیر.

با انواع ویزای آمریکا آشنا شوید

به طور کلی منظور از ویزای آمریکا همان لیبل یا نشانه ای است که از سوی سفارت این کشور بر روی پاسپورت شما زده می شود. تحقیقات به عمل آمده از سوی کارشناسان امور مهاجرتی، طی چند سال اخیر دریافت انواع ویزا از سوی متقاضیان مهاجرت به کشورهای خارجه رشد چشمگیری داشته است. علت اصلی چنین روندی را می توان در رشد و توسعه، شرایط مطلوب اجتماعی، رفاه اقتصادی و … در این کشور زیبا جست و جو کرد.

به طور کلی انواع آن را می توان به دو صورت ویزای دائم و ویزای موقت طبقه بندی کرد. جالب است بدانید که هر گروه از این دو نوع ویزا خود شامل انواع ویزاهای دیگری می شوند که بنا به هدف فرد متقاضی از سفر به وی از سوی سفارت اعطا می گردد:

در ادامه شما را با انواعی از ویزای این کشور آشنا می سازیم:

 • ویزای h1b : یکی از رایج ترین و پرطرفدار ترین ویزاهای کشور آمریکا است و معمولاً افرادی می توانند آن را دریافت کنند که در یک شغل مشخص شده ای مشغول باشند. به بیانی ساده تر می توان گفت چنین ویزایی به مدرک و تحصیلات عالی نیازمند است.
 • ویزای h2b: یکی دیگر از ویزاهای موقت کشور آمریکا همین ویزا می باشد و معمولاً به کارگرانی که برای یک مدت موقت و تعیین شده و به منظور کار وارد کشور آمریکا می شوند تعلق گرفته می شود.
 • گرین کارت: یکی دیگر از ویزاهای رایج در کشور آمریکا گرین کارت یا همان لاتاری است. در واقع می توان گفت داشتن چنین ویزایی یکی از شروط اصلی و مهم برای مهاجرت به حساب می آید.
 • ویزای دانشجویی:از آنجایی آمریکا یکی از بهترین ممالک برای پیشرفت تحصیلی دانشجویان و نخبگان به شمار می آید لذا دریافت ویزای دانشجویی به این کشور آرزوی دیرینه هر نوجوان و کسانی است که به پیشرفت تحصیلی خود فکر می کنند. با گرفتن چنین ویزایی می توان در بزرگ ترین قطب اقتصاد دنیا که برترین و پیشرفته ترین فناوری ها بهره مند است به تحصیل خود ادامه داد.
 • ویزای مطالعاتی: این نوع ویزا تنها به افراد مشهور و سرشناس و کسانی تعلق می گیرد که با هدف تحقیق و تدریس در دانشگاه های این کشور وارد خاک آمریکا می شوند. از دیگر ویزاهای رایج این کشور می توان به موارد زیر نی اشاره نمود:
 • ویزای توافق نامه تجارت آزاد
 • ویزای مخصوص هنرمندان و ورزشکاران
 • ویزای سرمایه گذاری
 • ویزای تحصیلی غیر آکادمیک
 • ویزای ازدواج
 • ویزای تبلیغ کنندگان مذهب

چه کسانی نیاز به اخذ ویزا دارند؟

این که چه کسانی نیاز به اخذ ویزای آمریکا را دارند سؤالی است که ممکن است ذهن بسیاری از متقاضیان سفر به این کشور را به خود مشغول سازد. در پاسخ به چنین سؤالی بایستی گفت که دریافت چنین ویزایی برای تمامی کسانی که آمریکا را به عنوان مقصد نهایی برای زندگی انتخاب کرده اند بدون محدودیت می باشد.

کشورهای بسیاری هستند که برای ورود به خاک این کشور نیازی به اخذ ویزا ندارند. تمامی کشورهای ایالت متحده اروپا از جمله بریتانیا، سنگاپور، جزایر سلیمان، کره جنوبی، امارات متحده عربی، ایالات متحده کانادا و… از جمله ممالکی هستند که بدون ویزای مربوطه و با اجازه دولت فدرال آمریکا می توانند وارد خاک این کشور شوند.

در مقابل؛ ملیت سایر کشورها از جمله ایران برای مهاجرت به منظور دستیابی به هر یک از اهداف خود اعم کار، تحصیل و زندگی بایستی قبلاً از اداره سفارت مربوطه ویزای خود را دریافت کرده باشند. 

معرفی انواع ویزای موقت

همان طور که در مطالب فوق هم به آن اشاره شد ویزای موقت آمریکا به ۴ نوع ویزا تقسیم بندی می شود که در این میان می توان به ویزاهایی همچون ویزای توریستی، ویزای تحصیل و ویزای کار اشاره کرد:

 • ویزای توریستی آمریکا: ویزای توریستی که به ویزای گردشگری نیز معروف است برای آن دسته از افرادی که قصد سفر تفریحی و بازدید از جاذبه های گردشگری این کشور را دارند مناسب می باشد. ویزای توریستی خود دارای سه نوع ویزای مختلف می باشد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم: ویزای سینگل توریستی، ویزای مالتیپل توریستی.
 • ویزای تحصیلی آمریکا: می دانیم که در طی چند سال اخیر کشور آمریکا بنا به موقعیت جغرافیایی، بهره مندی از برترین و ایده آل ترین نظام تحصیلی و داشتن دانشگاه های معتبر به یکی از مقاصد محبوب دنیا برای تحصیل تبدیل شده است. آمارها نشان می دهد که هر روزه بر شمار متقاضیانی که مشتاق تحصیل در دانشگاه های این کشور هستند افزوده می شود. به همین علت می توان گفت ویزای تحصیلی یکی از محبوب ترین انواع ویزا آمریکا می باشد که به دارندگان خود این امکان را می دهد تا در یکی از کالج های معتبر این کشور به ادامه تحصیل خود در مقطع مربوطه بپردازند. به شرط آنکه متقاضی از دانشگاه مربوطه پذیرش گرفته باشد.
 • ویزای کاری آمریکا: یکی دیگر از انواع ویزای آمریکا ویزای کاری می باشد. در واقع این نوع ویزا مجوز ورود متقاضیان برای کار به خاک این کشور را صادر می کند. بنا به صلاحیت دولت فدرال این کشور چنانچه هر کسی جزء شهروند این کشور به حساب نیاید بایستی حتماً برای کار و فعالیت در یکی از استان های آن این مجوز را دریافت کند. به طور معمول ویزای کار آمریکا در ۶ دسته زیر قرار می گیرد:
 • ویزای کار بر اساس تائید وزارت کار
 • ویزای کار بدون نیاز به تائید وزارت کار
 • برنامه انتقال درون شرکتی
 • ویزای بازدید تجاری کانادا
 • ویزای کار پس از تحصیل
 • ویزای کار کارگر در آمریکا

عموماً شهروندان ایرانی برای ورود به ایالات متحده نیاز به اخذ ویزای آمریکا دارند. برای تعیین وقت سفارت آمریکا، مصاحبه ویزا و اینکه کدام سفارت امریکا بهتر است، چالش‌های متعددی پیش روی شماست؛ از این رو کافیست تا با مشاوران سها طوس تماس بگیرید و با خیال راحت صفر تا صد رزرو وقت سفارت آمریکا را به ما بسپارید .